Esővizet gyűjteni több szempontból is megéri: pénzt lehet spórolni vele, határozottan környezetbarát cselekedet és a nyári szárazság idején kiváló vízforrást biztosít szomjazó növényeinknek, amikor esetleg vízkorlátozást vezetnek be a nagy melegre való tekintettel.
Az esővíz gyűjtésére többféle, készen kapható eszköz is rendelkezésre áll, de miért ne csinálhatnánk ezt is házilag, olcsón, néhány egyszerű alapanyag felhasználásával?
Hozzávalók:
- 1 db nagyobb méretű műanyag kuka
- 1 nagy tubus vízálló ragasztó a tömítéshez
- 2 műanyag tömítőgyűrű
- 2 fém alátét
- 1 hordócsap
- 1 fúrófej
- 1 csővéglezáró
Első lépésként fúrjunk egy lyukat közel a kuka aljához: ebbe a lukba fogjuk illeszteni a hordócsapot. (A fúrófej nagysága semmiképpen ne legyen nagyobb, mint a csap átmérője!)
Állítsuk össze a csapot: először a fémalátétet szereljük rá, majd következik a műanyag párja – ez utóbbi megakadályozza az összegyűjtött víz szivárgását.
Kenjük körbe vízálló ragasztóval a műanyag alátétet és tegyük be a csapot az előre kifúrt lukba. Hagyjuk teljesen megszáradni a ragasztót, majd a kuka belső felén is rögzítsük a másik műanyag, illetve fém alátétet a csapon és egy csővéglezáróval fixáljuk le az egészet.
Következő lépésként óvatosan vágjuk egy nagyobb nyílást a kuka tetején: ezen keresztül gyűlik majd az esőcsatornából kifolyó víz a tárolóba. (Tipp: érdemes a kuka felső széléhez közel egy vagy két kisebb rést is vágni, hogy így akadályozzuk meg a túltelítődést, a felesleges víz akadálytalanul távozhat.)
Végezetül egy nagyobb méretű szúnyoghálódarabot helyezzünk el a kukafedél alatt, így nem fognak szúnyogok, legyek és egyéb bogarak kerülni az esővízbe.
A fenti útmutató alapján bárki nekifoghat és pár óra alatt, néhány szimpla hozzávalóból el is készítheti a saját, környezetbarát esővízgyűjtőjét.
Nem fantasztikus?
Amennyiben van Neked már otthon saját készítésű ötletes esővízgyűjtő tárolód – akkor fotózd le és küldd el nekünk. Szeretnénk megjelentetni egy hazai kertbarátok által készített gyűjteményt. 😉
Forrás: Better Homes and Gardens
Írta: R. Fonyó Barbara
Ha tetszett az összeállításunk, akkor bátran csatlakozz
a Szárazépitészeti Design népes táborához, melyet ITT is megtehetsz.
Így nem maradsz le a mesés otthontúráinkról, kreatív lakberendezési ötleteinkről, inspiráló blogbejegyzéseinkről sem!
Köszönöm!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: